- Advertisement -

Find Us on Facebook

In Our Schools

Graduation 2020 Spotlight

The graduating class of Miami‐Dade County Public Schools will roll through this age old milestone in a brand new way. Ceremonies will be broadcast live on classof2020.dadeschools.net and also WLRN Channel 17. Most schools are currently undergoing mini-construction or makeovers to make the televised event possible.

MONDAY, JUNE 8

9:00 AM – School for Advanced Studies

10:15 AM – Miami Norland Senior High School

11:15 AM – Homestead Senior High School

12:15 PM – MAST @ FIU Biscayne Bay Campus

1:00 PM – Ruth Owens Kruse Educational Center

1:45 PM – South Miami Senior High School

2:45 PM – Alonzo and Tracy Mourning Senior High / Biscayne Bay

3:45 PM – TERRA Environmental Research Institute

4:45 PM – Miami‐Dade Online Academy

TUESDAY, JUNE 9

9:00 AM – Hialeah‐Miami Lakes Senior High School

10:00 AM – Miami Arts Studio 6-12 at Zelda Glazer

11:00 AM – Coral Gables Senior High School

12:15 PM – Miami Southridge Senior High School

1:15 PM – Jose Marti MAST 6‐12 Academy

2:00 PM – Ronald W. Reagan/Doral Senior High School

3:15 PM – Miami Killian Senior High School

4:15 PM – Booker T. Washington Senior High School

5:00 PM – iPreparatory Academy

WEDNESDAY, JUNE 10

9:00 AM – Felix Varela Senior High School

10:15 AM – Young Men’s Preparatory Academy

11:00 AM – Robert Morgan Senior High School

12:00 PM – iTech @ Thomas A. Edison Educational Center

12:45 PM – Dr. Michael M. Krop Senior High School

1:45 PM – Hialeah Gardens Senior High School

3:00 PM – Miami Carol City Senior High School

3:45 PM – Law Enforcement Officers Memorial High School

4:30 PM – Neva King Cooper Educational Center

5:15 PM – Young Women’s Preparatory Academy


THURSDAY, JUNE 11

9:00 AM – Miami Sunset Senior High School

10:00 AM – Hialeah Senior High School

11:00 AM – Miami Central Senior High School

12:00 PM – North Miami Beach Senior High School

1:00 PM – Miami Edison Senior High School

1:45 PM – Barbara Goleman Senior High School

2:45 PM – Southwest Miami Senior High School

3:45 PM – G. Holmes Braddock Senior High School

5:00 PM – Miami Lakes Educational Center

FRIDAY, JUNE 12

9:00 AM – Coral Reef Senior High School

10:15 AM – Miami Northwestern Senior High School

11:15 AM – Maritime and Science Technology / (MAST) Academy

12:15 PM – Westland Hialeah Senior High School

1:15 PM – Miami Senior High School

2:30 PM – Medical Academy for Science and Technology / (MAST) @ Homestead

3:15 PM – Miami MacArthur Educational Center

4:00 PM – American Senior High School

5:00 PM – Dr. Marvin Dunn Academy for Community Education


MONDAY, JUNE 15

9:00 AM – William H. Turner Technical Arts High School

10:00 AM – Arthur and Polly Mays Conservatory of the Arts

10:45 AM – Cutler Bay Senior High School

11:30 AM – Jan Mann Educational Center

12:15 PM – John A. Ferguson Senior High School

1:45 PM – South Dade Senior High School

3:00 PM – Miami Beach Senior High School

4:00 PM – Design and Architecture Senior High School

4:45 PM – Miami Jackson Senior High School

TUESDAY, JUNE 16

9:00 AM – Biotech @ Richmond Heights 9-12 High School

9:45 AM – International Studies Preparatory Academy

10:30 AM – Center For International Education: A Cambridge Associate School

11:15 AM – North Miami Senior High School

12:30 PM – Miami Coral Park Senior High School

1:45 PM – Miami Palmetto Senior High School

3:00 PM – Miami Springs Senior High School

4:00 PM – New World School of the Arts


The schedule is subject to change, visit classof2020.dadeschools.net to stay up to date.

Meghann Collard
Author: Meghann Collard

Sign up for our Digital Subsciptions + Newsletter
Be the first to see the newest editions of The Florida Villager and be the first to know what's going on.
We respect your privacy.